jak-wzmocnic-szkliwo-zebow
Kategorie:

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

Wiadome jest to, że szkliwo mocne i zadbane gwarantuje długie zdrowie naszych zębów. Warto wiedzieć jak wzmocnić szkliwo zębów, ponieważ jego uszkodzenie może skutkować nawet utratą zęba.

Dlaczego szkliwo zębów jest ważne?

Rola szkliwa to głównie ochrona zębów przed zużyciem i starciami, które mogą powstać w wyniku codziennego spożywania posiłków, czy kontaktu z zimnymi lub gorącymi temperaturami. Szkliwo jest bardzo ważną warstwą ochronną zębów, która skutecznie zapobiega ich erozji, która może mieć miejsce w przypadku kontaktu z kwasami i substancjami chemicznymi.

Co więcej, warstwa ta jest również warstwą ochronną przed bakteriami, które znajdują się w jamie ustnej. Ponadto od stanu i koloru szkliwa zależeć będzie, to jak śnieżnobiały będzie uśmiech. Uszkodzenie szkliwa jest bardzo niebezpieczne, ponieważ pod nim znajduje się zębina, która zbudowana jest z ogromnej ilości niewielkich kanalików.

Jeśli szkliwo zostało uszkodzone, to przez te kanaliki aż do nerwów dostają się przeróżne bodźce, które mogą wywołać ból. Takie problemy nazywane są w dentystyce nadwrażliwością zęba. Wiedza o tym, jak wzmocnić szkliwo zębów, przyczyni się do tego, że wizyty w gabinecie lekarskim staną się rzadkością.

Co więcej, szkliwo może uszkodzić się na kilka innych sposobów. Wszelkie odpryski czy drobne pęknięcia na powierzchni lub krawędzi zębów, które łatwo wyczuć można pod językiem, również są bardzo problematyczne. Dużo osób skarży się na takie problemy, ponieważ nie wiedzą jak wzmocnić szkliwo zębów.

Dbanie o szkliwo jest bardzo ważne, ponieważ jeśli jest ono uszkodzone, to na zębie pojawi się próchnica w początkowym jej stadium. Jeżeli na zębie widać białą plamę to jest to oznaka demineralizacji, czyli początków wyżej wspomnianej próchnicy.

Na tym etapie możliwe jest jeszcze przeprowadzenie zabiegu remineralizacji, jeśli jednak nie wykona się jej w odpowiednim momencie, ząb może zostać całkowicie uszkodzony i naprawa szkliwa nie wniesie nic, ponieważ wtedy będzie wymagane leczenie inwazyjne, czyli takie, do którego potrzeba urządzeń mechanicznych.

Brak szkliwa na zębach – leczenie

Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie szkliwa jest przeprowadzenie zabiegu polegającego na nałożeniu na zębach warstwy fluoru w celu mineralizacji ich. Jest to bardzo efektywne, ponieważ szkliwo składa się w większości ze składników pochodzenia mineralnego. Wstępna mineralizacja to proces, który zaczyna się w okresie płodowym.

Z czasem minerałów tych może ubywać np. poprzez kontakt z kwasami lub bakteriami. Jest to ściśle związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej, która jest powodem demineralizacji. Szkliwo, które jest uszkodzone, może nie zostać zregenerowane. Jeśli na zębach pojawi się biała plamka, oznacza to, że proces demineralizacji się rozpoczął i jak najszybciej trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego.

W początkowym etapie można poddać się zabiegowi remineralizacji fluorem, a także innymi minerałami, czyli wapniem, który nada szkliwu twardości i zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy. Równie skuteczne jest stosowanie fosforu i magnezu, które w połączeniu z wcześniej wymienionym wapniem wspomagają proces remineralizacji.

W stomatologii używane jest również żelazo, które skutecznie zapobiega infekcjom jamy ustnej i ogranicza odkładanie się pytki nazębnej. Warto zapytać swojego dentystę jak wzmocnić szkliwo zębów, ponieważ ma on największą wiedzę na ten temat.