Jak zapobiec krwawieniu z dziąseł?
Kategorie:

Jak zapobiec krwawieniu z dziąseł?

Każdy pamięta o tym, że należy dbać o higienę zębów, by były mocne i zdrowe. Niestety zdarza się, że ludzie zapominają o tym, że równie ważne są dziąsła, bo od tego, w jakim będą stanie zależy to, czy zęby będą się w nich trzymać. Krwawienie z dziąseł może mieć błahą przyczynę, ale zdarza się, że sygnalizuje poważniejszą chorobę. Warto dowiedzieć się, jak zapobiec krwawieniu z dziąseł w przyszłości poprzez codzienną higienę.

Przyczyny krwawiących dziąseł

Jeśli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, należy w pierwszej kolejności zmienić technikę jego wykonywania. Zdarza się, że szczoteczka jest zbyt twarda albo ucisk na dziąsła podczas mycia zębów zbyt mocny. Jeśli krwawienie ustąpi, najprawdopodobniej nie było symptomem poważnego schorzenia i właściwe mycie zębów pozwoli uniknąć go w przyszłości.

Czasem dziąsła krwawią z powodu zaawansowanej paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Dochodzi wtedy do odsłonięcia szyjek zębowych. Same dziąsła stają się rozpulchnione i wrażliwe na zmienne temperatury. Podobnie, jak przy zapaleniu samych dziąseł, konieczne jest wtedy leczenie stomatologiczne. Dentysta może zlecić przyjmowanie leków oraz podpowiedzieć, jak zapobiec krwawieniu z dziąseł.

Krwawiące dziąsła mogą również sygnalizować inne choroby, zwłaszcza przewlekłe. Zdarza się, że pojawiają się u diabetyków, gdy następuje nasilenie choroby. Krwawienie może być też spowodowane niedoborem witaminy K. Występuje ono po długotrwałej antybiotykoterapii, więc często przyczyny krwawiących dziąseł upatruje się właśnie w przyjmowaniu leków.

Leczenie krwawiących dziąseł

Leczeniem krwawiących dziąseł zajmuje się stomatolog o specjalizacji peridontologa. Najprawdopodobniej po sprawdzeniu stanu uzębienia zleci wyleczenie ubytków próchniczych. Ponadto oczyści zęby z kamienia i sprawdzi, czy przyczyna nie leży w korzeniach, które pozostały nieusunięte.

Lekarz może także przepisać antybiotyk lub zalecić stosowanie płukanek. Pomoże także w doborze odpowiedniej pasty do zębów, dzięki której dziąsła łatwiej się zagoją. W chorobach dziąseł kluczowa jest profilaktyka, więc zastosowanie się do wskazówek otrzymanych w gabinecie stomatologicznym pomoże uniknąć problemów z dziąsłami w przyszłości. O to, jak zapobiec krwawieniu z dziąseł, warto również spytać stomatologa podczas rutynowej wizyty.

Jakie leki na krwawiące dziąsła?

Aby zapobiegać krwawieniu z dziąseł warto stosować pasty przeznaczone dla osób z nadwrażliwością dziąseł. Preparaty te mają delikatniejszy skład i zawierają składniki przyspieszające gojenie ran. Ponadto mają działanie antyseptyczne. Regularne stosowanie odpowiedniej pasty do zębów minimalizuje ryzyko odkładania się płytki nazębnej i gromadzenie kamienia.

Prócz pasty można również kupić żele antybakteryjne, które stosuje się kilka razy dziennie miejscowo. Żele lub płukanki do dziąseł nie tylko przyspieszą wysuszenie powstałych ran, ale również będą zabezpieczać dziąsła przed rozwojem groźnych bakterii. Jeśli środki dostępne bez recepty okażą się nieskuteczne, należy udać się do stomatologa po antybiotyk.