Lakowanie a lakierowanie
Kategorie:

Lakowanie a lakierowanie

Zęby są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma wobec tego problemu z pogryzieniem twardych pokarmów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie są one niezniszczalne. Kluczowe będzie odpowiednie dbanie o zęby. Pozwoli to uchronić się przed rozwojem próchnicy i innych schorzeń. Narażanie szkliwa na działanie kwasów przyczynia się do powstawania ubytków i szeregu innych problemów. Niewłaściwa dieta również ma destruktywny wpływ na kondycję uzębienia. Regularne wizyty u dentysty to podstawa. Warto wykonywać profilaktycznie zabiegi. Nie każdy wie, czym się różni lakowanie a lakierowania, dlatego pora dowiedzieć się o tych zabiegach nieco więcej.

Lakowanie a lakierowanie – na czym polega różnica?

Mogłoby się wydawać, że lakowanie a lakierowanie to nazwy odnoszące się do jednego zabiegu. Są bardzo zbliżone, ale nie należy traktować ich jako synonimów. Lakierowanie to inne zabieg niż lakowanie, chociaż wiele je łączy i służą przede wszystkim do uchronienia się przed rozwojem próchnicy. Jako że lakowanie a lakierowanie nie są tym samym, to warto zastanowić się nad tym, co je różni. Lakowanie służy do zabezpieczenia bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów. Z kolei lakierowanie ma wzmocnić szkliwo dzięki zwiększeniu w nim jonów fluorkowych. Lakowanie wystarczy wykonać raz na kilka lat. Natomiast lakierowanie to zabieg, który powtarza się mniej więcej co pół roku. Lakowanie wykonuje się na wszystkich zębach u osób dorosłych. Z kolei lakierowanie dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, głównie u dzieci.

Czym jest lakowanie zębów i do czego służy?

Lakowanie służy uszczelnieniu szkliwa, a dokładnie wypełnieniu bruzd i szczelin. Używa się do tego specjalnego laku stomatologicznego. Jest to zabieg, który może być przeprowadzony wyłącznie na zębach wolnych od próchnicy. Jeśli istnieje ryzyko powstania w szkliwie ubytków, to zaleca się wykonanie lakowania. Przy pęknięciach w szkliwa również będzie to dobre rozwiązanie. Warto zabezpieczyć bruzdy w celu zapobiegania próchnicy. Lakiem pokrywa się wszystkie szczeliny na uprzednio oczyszczoną powierzchnię zęba. Robi się to za pomocą strzykawki. Następnym krokiem jest utwardzenie preparatu przy użyciu lampy polimeryzacyjnej. Warto od razu zaznaczyć, że jest to całkowicie bezbolesne.

Na czym polega lakierowanie zębów i po co się je przeprowadza?

Lakierowanie zębów polega na pokrywaniu ich powierzchni lakierem, który zawiera w składzie dużej ilości fluoru. preparat nanosi się na zęby przy użyciu brusha, można też sięgnąć po pędzelek lub specjalny aplikator. Stomatolog operuje również nićmi dentystycznymi, aby dostać się do każdej szczeliny. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu lakierowania zębów jest przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy. Służy także do leczenia odwapnienia szkliwa. Jeśli doszło już do pojawienia się zmian próchnicowych, to również można pokryć zęby lakierem. Rozwiązanie to sprawdzi się przy nadwrażliwości zębów, szczególnie na zimne i gorące napoje oraz kwasy. Lakierowanie można polecić osobom, które chcą zabezpieczyć brzegi powstałych ubytków w szkliwie.