Sedacja u dentysty
Kategorie:

Sedacja u dentysty

Pacjenci często odczuwają lęk przed zabiegami wykonywanymi w gabinetach stomatologicznych. Badania wykazują, że aż połowa badanych osób kwalifikuje się do grup wysokiego i umiarkowanego lęku przed leczeniem stomatologicznym. Na szczęście rozwój medycyny i nauki pozwala korzystać ze skutecznych metod uspokojenia, w tym między innymi z sedacji.

Co to jest sedacja u dentysty?

Sedacja to metoda uspokojenia, która polega na zmniejszonej aktywności układu nerwowego. Pacjent otrzymuje w tym celu środki farmaceutyczne, najczęściej środek uspokajający lub małą dawkę środka nasennego. Istnieje wiele rodzajów sedacji. Można wyróżnić:
  • sedację dożylną,
  • sedację doustną,
  • sedację domięśniową,
  • sedację doodbytniczą.
W gabinetach stomatologicznych stosowana jest sedacja wziewna. Sedacja ogranicza częściowo świadomość pacjenta, co powoduje lekką senność. Pacjent przestaje dzięki temu odczuwać niepokój i napięcie. Wszyscy pacjenci, którym towarzyszy lęk i strach przed leczeniem stomatologicznym, powinni skorzystać z sedacji, gdyż jest to skuteczny sposób na ograniczenie lęku i wykonanie koniecznych zabiegów dentystycznych w miłej atmosferze, bez zbędnego niepokoju.
Sedacja u dentysty to metoda, która jest bardzo dobrze przyjmowana przez pacjentów i poddają się jej niezwykle często. Sedacja jest ciągle nową techniką, która w Polsce dopiero wchodzi na stałe w zakres usług gabinetów stomatologicznych. Ta metoda jest niezwykle popularna w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. Z sedacji nie powinny korzystać kobiety w ciąży.

Jak działa sedacja wziewna?

Sedacja u dentysty to skuteczna metoda walki z lękiem u pacjentów. Mimo dużej skuteczności jest to sposób bardzo prosty. Polega on na oddychaniu przez maseczkę z mieszaniną określonych środków farmaceutycznych. Najczęściej jest to mieszanka podtlenku azotu i tlenu. Współcześnie w przypadku sedacji wziewnej, po wykonanych zabiegach podaje się pacjentowi jeszcze odpowiednią dawkę tlenu przez około 5 minut, co powoduje, że pacjent od razu odzyskuje pełną świadomość. Sedacja u dentysty pozwala przeprowadzać nawet skomplikowane leczenie stomatologiczne bez niepotrzebnego stresu.
Sedacja to skuteczne narzędzie w walce z dentofobią. Jest to paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym. Oprócz tego sedację wykorzystuje się często u dzieci, które należą do grupy osób obawiających się zabiegów dentystycznych.
Sedacja z użyciem gazu rozweselającego to metoda stosowana u dzieci od 3 roku życia. Dobrze dobrana dawka leków nie pozbawia dziecka kontaktu z rzeczywistością, lecz przenosi je w świat marzeń. Mały pacjent nie jest do końca świadomy, co dzieje się wkoło niego. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, gdyż po zakończeniu zabiegu podaje się dziecku ponownie tlen, w celu odzyskania świadomości. Sedacja jest sposobem na bezstresowe leczenie stomatologiczne u dzieci.

Ile kosztuje sedacja wziewna?

Jak wspomniano wcześniej, w Polsce mało jest jeszcze gabinetów stomatologicznych, które mają sedację wziewną w swojej ofercie. Mimo tego dziecięca stomatologia rozwija się w zastraszającym tempie i pewnie niebawem takie usługi będą powszechne. Cena sedacji jest uzależniona od miasta oraz doświadczenia lekarza. Najczęściej jednak są to stawki rzędu 100 zł za godzinę.
Cena sedacji jest jak najbardziej adekwatna do komfortu podczas leczenia stomatologicznego.