Torbiel pod zębem - leczenie
Kategorie:

Torbiel pod zębem – leczenie

W jamie ustnej może dochodzić do wielu schorzeń, które bardzo często rozwijają się bezobjawowo lub dają delikatne sygnały, które są niestety ignorowane. Jedną z takich przypadłości jest torbiel pod zębem, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zęba, a nawet kości. Jak rozpoznać torbiel? Jakie objawy świadczą o pojawieniu się torbieli?

Jakie są rodzaje torbieli?

Torbiele bardzo często pojawiają się w tkankach okołowierzchołkowych zębów. Jest to twór wypełniony różnymi wydzielinami, które niekiedy zawierają gazy. Torbiel pod zębem leczenie powinno zostać wdrożone natychmiast po zdiagnozowaniu zmiany. Można rozróżnić kilka rodzajów torbieli, które leczy się różnymi metodami. Najczęściej występują torbiele zębopochodne, ale można także spotkać torbiel niezębopochodną, zapalną, tkanek miękkich czy kości szczękowych. Torbiele zębopochodne bardzo często rozwijają się, nie dając żadnych objawów. Niestety taki stan rzeczy jest bardzo groźny dla pacjenta, gdyż zaawansowana zmiana może prowadzić do utraty zębów. Torbiel pod zębem leczenie w takim przypadku jest niemożliwe.

Objawy torbieli zęba

W wielu przypadkach torbiele nie dają żadnych objawów. Ich wykrycie możliwe jest wówczas, gdy pacjent będzie musiał wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli zmiana jest w zaawansowanym stadium, to najczęściej pojawia się ból o różnym nasileniu. Może także dojść do rozchwiania zęba lub czasami pojawia się wypukłość. Torbiele zapalne dość szybko rosną, a przez to uszkadzają kości. Może dojść również do wypłynięcia ropy, która pojawia się w przypadku ostrego stanu zapalnego. Skąd pojawiają się torbiele? Jak już wcześniej zostało wspomniane, w wielu przypadkach rozwijają się one, gdy pojawia się stan zapalny w jamie ustnej. Oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nieleczona próchnica także mogą być przyczyną tej dolegliwości. Torbiele pojawiają się czasami w przypadku zębów martwych, które leczone były kanałowo. W przypadku torbieli zawiązkowych pojawiają się one, gdy ósemki u osób dorosłych rosną bardzo wolno lub w ogóle nie chcą się przedostać na zewnątrz.

Jak rozpoznać i jak leczyć torbiel na zębie?

Torbiel pod zębem leczenie zależne jest od rodzaju torbieli oraz stanu zaawansowania choroby. Z racji tego, że ciężko jest rozpoznać torbiel, to niekiedy wdrożone musi być chirurgiczne usunięcie torbieli wraz z zębem i czasami nawet kością. W początkowym stadium najczęściej wystarczy usunąć zmianę, a proces leczenia jest wówczas zakończony. U osób, u których pojawiły się torbiele, jest duże ryzyko nawrotu choroby. Na pewno, aby uniknąć pojawienia się takich zmian, należy regularnie umawiać się na wizyty kontrolne i prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli jakikolwiek ból, delikatne opuchnięcie czy dyskomfort pojawia się regularnie, to natychmiast należy udać się na konsultację stomatologiczną. Im szybciej zostanie wykryta torbiel, tym większe szanse na całkowite jej usunięcie. Dzięki szybkiej diagnozie można uniknąć ekstrakcji części lub całości zęba i cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.