Wymiana plomby czy boli?
Kategorie:

Wymiana plomby czy boli?

Próchnica staje się chorobą cywilizacyjną. Zła higiena jamy ustnej, stres i jedzenie w pośpiechu przetworzonej żywności niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i jamy ustnej. Wielu pacjentów zmaga się z różnymi chorobami zębów i przyzębia, a najczęściej spotykaną dolegliwością jest próchnica. Plombowanie zębów jest najczęstszym zabiegiem odbywającym się w gabinetach stomatologicznych. Pacjenci mogą korzystać z różnych plomb, które wykonane są z innych materiałów. Zdarza się tak, że stare plomby wypadają lub nadają się do wymiany. Wymiana plomby czy boli taki zabieg? Kiedy należy to zrobić?

Czy i kiedy powinniśmy wymienić plomby?

Zaplombowany ząb powinien być pod stałą opieką stomatologiczną. Większość nowoczesnych wypełnień jest bardzo trwała i może wytrzymać nawet 15 lat, jednak starsze plomby bardzo często mogą powodować różne dolegliwości bólowe i wówczas należy wymienić plombę.

Wymiana plomby czy boli? Wiele osób boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym, obawiając się bólu. Jednak lekarz może zastosować znieczulenie i wówczas nie jest odczuwany żaden dyskomfort. Na pewno plomba powinna być wymieniona, jeśli ząb zaczyna powodować dyskomfort. Może to być oznaką rozwijającej się próchnicy. Nie należy bagatelizować tej sytuacji i jak najszybciej umówić się na wizytę do dentysty. Zbyt długie zwlekanie i odkładanie wizyty może doprowadzić nawet do powstania torbieli. Wypełnienie powinno być wymienione również, gdy odczuwana jest wrażliwość na zimne i gorące. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że plomba uległa rozszczelnieniu lub mogła pęknąć. Czasami nie jest to widoczne gołym okiem, ale nawet niewielkie pęknięcie może rozwinąć stan zapalny.

Oczywiste jest to, że plomba musi być wymieniona, jeśli stara się wyszczerbiła lub wypadła. W takim wypadku należy również niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, aby założyć nowe wypełnienie.

Czy wymiana plomby boli?

Wiele osób odkłada wizyty w gabinecie stomatologicznym na ostatni dzwonek, gdyż obawia się bólu. Wymiana plomby czy boli, jest pytaniem, które pojawia się dosyć często u pacjentów, którzy muszą mieć założone nowe wypełnienie. Jednak nowoczesne metody leczenia i znieczulenie powodują, że pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Na pewno nie trzeba się obawiać bólu i nie należy odkładać leczenia stomatologicznego.

Wielu lekarzy stomatologów zaleca wymianę plomby, gdy wypełnienie jest stare. Należy pamiętać, że żadna plomba nie jest wieczna i należy na bieżąco kontrolować ich stan. Z biegiem czasu wypełnienie może się zetrzeć, a to prowadzi do powstania próchnicy wtórnej. Co ile więc lat należy wymieniać plomby? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wypełniania są różne i każde z nich może mieć inną trwałość. Zakłada się, że nowe wypełnienia mogą być w pełni użyteczne od 7 do 15 lat. Jeśli chodzi o plomby amalgamatowe, to ich wytrzymałość oblicza się na 10 do 15 lat. Jednak wszystko zależy także od tego, jak lekarz założył plombę i czy pacjent odpowiednio dba o jamę ustną.

Wymiana plomby czy boli, jest już zagadnieniem rozstrzygniętym, a więc nie ma co się obawiać i można zmienić wypełnienie, gdy stare żółknie lub powoduje przebarwienie zęba. Taka plomba wygląda po prostu nieestetycznie i warto zdecydować się na wymianę. Tak samo sprawa ma się ze starymi srebrnymi wypełnieniami, które jak się okazało, mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Ból zęba po wymianie plomby – czy to normalne?

Jest wiele sytuacji, które wymagają zmiany starej plomby na nową. Na pewno należy regularnie udawać się na wizyty do gabinetu stomatologicznego i odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Wielu pacjentów odczuwa ból po wymianie plomby i zastanawia się, czy jest to normalny stan. Czasami może się zdarzyć, że zaraz po wizycie pacjent odczuwa dyskomfort.

Na pewno nie trzeba się obawiać, jeśli ból nie jest przenikający i nie trwa długo. Natomiast jeśli nie przechodzi taki stan rzeczy, to może oznaczać, że plomba została źle założona lub lekarz niedokładnie oczyścił miejsce po starym wypełnieniu, lub nie zauważył, że w zębie rozwija się stan zapalny. W takich wypadkach na pewno warto wykonać zdjęcie RTG, które wykluczy ewentualne niekorzystne zmiany niewidoczne gołym okiem. Stomatolog musi wymienić plombę i sprawdzić, co jest przyczyną bólu.

Wymiana plomby czy boli, jest już rozstrzygnięte, ale ból po założeniu wypełnienia jest zupełnie czymś innym. Na pewno nie wolno bagatelizować tego stanu rzeczy i kontrolować czy nie występuje nadwrażliwość lub inne dolegliwości. Bardzo ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego i kontrolowanie stanu jamy ustnej. Również należy zadbać o zęby w domu i szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie. Nie wolno zapomnieć o nitkowaniu i używaniu płynu do płukania. Raz w roku należy także usunąć kamień nazębny.

Wizyty u stomatologa powinny odbywać się przynajmniej raz na 12 miesięcy. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak krwawienie z dziąseł, nadwrażliwość na ciepłe i zimne potrawy czy nawet delikatny ból, to należy niezwłocznie umówić się na wizytę.