Wystające zęby – jedynki
Kategorie:

Wystające zęby – jedynki

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak niezwykle ważne jest posiadanie zdrowych, pięknych i mocnych zębów. Wpływają one przede wszystkim na ogólne zdrowie i kondycję całego organizmu, lecz mają także bardzo duży wpływ na postrzeganie siebie, zadowolenie ze swojego ciała i na pewność siebie. Nie da się zaprzeczyć temu, że zęby to także czynnik w ogromnym stopniu wpływający na wygląd. To właśnie dlatego tak wielką uwagę przykłada się do tego, czy są one równe. Niestety częstym problemem, z którym muszą mierzyć się pacjenci, są wystające zęby jedynki. Jak można sobie z tym poradzić?

Krzywe jedynki

Z jakiego powodu to właśnie wystające zęby jedynki stanowią największy problem dla pacjentów? Rzecz jasna odpowiedzialne jest za to umiejscowienie tych zębów, które znajdują się centralnie na środku linii zębowej. Oznacza to, że podczas uśmiechania się będą doskonale widoczne dla wszystkich ludzi. Może to rodzić spore problemy.

Z jakiego powodu wystające zęby jedynki pojawiają się u części osób? Co jest za to odpowiedzialne? Jak się okazuje, w ogromnej większości stoi za tym po prostu genetyka. Jeśli przynajmniej jeden z rodziców miał taki kłopot ze swoimi zębami, istnieje ogromna szansa na to, że dziecko również odziedziczy krzywe zęby jedynki.

Oczywiście wiedzieć trzeba, że geny to niejedyna przyczyna problemów z nieprawidłową pozycją zębów. Innym powodem powstawania takiego problemu mogą być np. wyrastające ósemki. Wielu osobom trudno jest uwierzyć w to, że zęby, które wyrzynają się często w dorosłym już wieku, mogą stanowić tak duży problem. Wiedzieć jednak trzeba, że tzw. zęby mądrości pojawiają się u ludzi coraz rzadziej i zwyczajnie brakuje na nie miejsca w jamie ustnej. Ich wyrastanie powoduje więc zmianę pozycji i stłoczenie pozostałych zębów, w tym również jedynek.
Inną przyczyną takiego problemu z zębami może być ich choroba. Jeśli straci się zęby w niewielkiej odległości od jedynek, może dojść do zmiany ich położenia w wyniku nieprawidłowego podparcia w dziąśle.

Jak wyrównać przednie zęby?

Bez względu jednak na to, co konkretnie spowodowało wystające zęby jedynki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak można ten defekt szybko i w miarę możliwości skutecznie usunąć. Jakie są zatem najlepsze metody walki z krzywymi zębami?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszą metodą na wyprostowanie zębów jest wykorzystanie do tego celu aparatu ortodontycznego. Jest to specjalny przyrząd, który mocuje się na zęby na dłuższy czas, często nawet na kilkadziesiąt miesięcy. Poprzez odpowiednie jego założenie i ciągłe regulacje, wywierane na zęby siły nacisku powodują, że zmieniają swoje położenie. Poprzez umiejętne korygowanie sił nacisku stomatolog przy pomocy aparatu ortodontycznego jest w stanie wyrównać wszystkie zęby, w tym również jedynki.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że koszt założenia aparatu, a także jego ciągłe kontrolowanie i korygowanie, to naprawdę ogromny wydatek, który często przekracza nawet 10 tysięcy złotych. Jest to więc naprawdę duży problem dla osób o mniejszym budżecie.
Wiedzieć jednak trzeba, że nie tylko pieniądze mogą stanowić przeszkodę. Aparat ortodontyczny to także spore problemy natury użytkowej. Przez wiele miesięcy, a często nawet lat nie ma możliwości jego zdjęcia i trzeba się nauczyć żyć razem z nim. Oznacza to konieczność zmiany diety, aby nie zanieczyszczać aparatu, a także używanie specjalnych narzędzi do jego czyszczenia.

Jak wyprostować jedynki bez użycia aparatu ortodontycznego?

Jak więc widać po powyższym opisie, pomimo tego, że wystające zęby jedynki da się dość skutecznie poprawić przy pomocy aparatu nazębnego, to jednak nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak problem krzywych zębów można rozwiązać w inny sposób. Jak się okazuje, jest to możliwe.

Jedną z lepszych metod na skorygowanie wyglądu przednich zębów jest wykorzystanie do tego celu licówek. Są to specjalne, montowane na stałe nakładki na zęby, które oczywiście w niczym nie różnią się od prawdziwego zęba, więc są nie do odróżnienia. Przy ich pomocy można usunąć, a dokładniej mówiąc, zamaskować wiele defektów zębów. Używane są one powszechnie w przypadku ułamań zęba, silnego przebarwienia czy też właśnie w sytuacji, gdy posiada się wystające lub krzywe jedynki. Oczywiście licówkę co jakiś czas trzeba wymieniać na nową, lecz najczęściej jest to zalecane najwyżej raz na kilka lat.

Innym bardzo często spotykanym rozwiązaniem problemu krzywych jedynek jest noszenie na zębach specjalnej nakładki. Działa ona podobnie jak aparat, lecz nie jest zakładana na stałe, a jedynie np. na noc. Rzecz jasna takie leczenie trwa nieco dłużej, lecz jest tańsze, a także znacznie wygodniejsze. Często bowiem aparat jest dla wielu osób przeszkodą pod względem wizualnym. Fakt leczenia zębów i zmiany ich pozycji sporo pacjentów chciałoby zachować dla siebie. Taka nakładka oczywiście to umożliwia, ponieważ nie trzeba jej nosić na co dzień podczas przebywania w pracy.