Zęby po rzuceniu palenia
Kategorie:

Zęby po rzuceniu palenia

Palenie papierosów negatywnie wpływa na cały organizm. Nikotyna i inne szkodliwe substancje przenikają do krwi i mogą spowodować wiele chorób. Bardzo źle palenie wpływa także na zęby i dziąsła. Zęby po rzuceniu palenia są dużo zdrowsze niż u palaczy. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie one są narażone na największe ilości bardzo szkodliwego dymu papierosowego.

Wpływ palenia papierosów na zęby

Palenie papierosów bardzo źle wpływa na zęby. Lekarz stomatolog, ale i przeciętna i spostrzegawcza osoba z pewnością po wyglądzie zębów dojdzie do wniosku, czy ktoś jest palaczem czy też nie. U nałogowych palach, oczywiście po dłuższym okresie regularnego palenia zęby żółkną. Co ciekawe, dotyczy to zdrowych zębów, martwych po leczeniu kanałowym, ale i implantów Zęby palaczy są też bardziej podatne na próchnicę. Na przednich wygląda ona wyjątkowo nieestetycznie. U palaczy na zębach o wiele szybciej niż u innych osób gromadzi się kamień nazębny, który może przyczynić się do powstawania w zębach wielu ubytków i innych problemów.

Dym papierosowy może powodować nie tylko choroby zębów, ale i przyzębia, a także dziąseł. Już samo palenie zmienia ciśnienie w jamie ustnej, co przyczynia się do zaburzeń krążenia krwi w dziąsłach. To zaś może powodować wysuszenie śluzówki, a także powstawanie zapalenia dziąseł, którego pierwszym objawem są krwawienia z dziąseł, szczególnie podczas mycia zębów.

Choroby przyzębia, a papierosy

Zapalenie dziąseł i inne choroby przyzębia rozwijają się szybciej u palaczy. Są też dużo trudniejsze do wyleczenia, bowiem chore dziąsła i zęby wciąż są narażane na negatywny wpływ dymu papierosowego. Między innymi z tego powodu rzucenie palenia jest warte polecenia. Oczywiście nie oznacza to, że choroby przyzębia czy inne schorzenia same się cofną. Zażółcone i często chore zęby po rzuceniu palenia same się nie wyleczą. Były palacz powinien zdecydować się na leczenie stomatologiczne i przywiązywać wiele uwagi do higieny jamy ustnej. Nie od razu, ale po pewnym czasie bez wątpienia zauważy pozytywne zmiany. Dziąsła staną się silniejsze i lepiej ukrwione, a zęby zdrowsze.

Po rzuceniu palenia stan zębów znacząco się poprawi

Zęby po rzuceniu palenia z czasem będą mniej żółte. Pomóc w tym przypadku może używanie wybielającej pasty do zębów lub zabieg wybielania zębów, wykonany w dobrym gabinecie dentystycznym. Były palacz bez wątpienia z czasem sam zauważy poprawę stanu zębów i dziąseł. Nie bez znaczenia jest jednak leczenie stomatologiczne. Zlikwidowanie kamienia nazębnego, wypełnienie wszystkich ubytków w zębach czy też – w razie konieczności – leczenie kanałowe lub usunięcie zębów, których nie da się już wyleczyć. Po nim zaś można zdecydować się na inne zabiegi stomatologiczne, takie jak piaskowanie zębów, ich fluoryzacja czy wybielanie. Ciekawostką jest to, że zęby w trakcie palenia żółkną dość szybko. Odwrócenie tego procesu, czyli doprowadzenie do tego, by zęby z powrotem stały się białe jest jednak dużo trudniejsze i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Z czasem jednak pozytywne zmiany będą widoczne. Co jednak ważne, rezygnacja z palenia nie tylko wizualnie wpłynie na zęby. Będą one z czasem dużo mniej podatne na schorzenia.