Co na wrażliwe zęby?
Kategorie:

Co na wrażliwe zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych. Niestety obecnie ze względu na styl życia, sposób odżywiania i brak czasu wiele osób zmaga się z różnymi problemami związanymi z jamą ustną. Z tego dużą część tych problemów obejmuje nadwrażliwość zębów. Jeśli podczas jedzenia lodów pojawia się nagle krótki ból, to oznacza on najprawdopodobniej, że zęby stały się wrażliwe na zimno i ciepło. Jaka jest tego przyczyna? Co na wrażliwe zęby można stosować, aby szybko pozbyć się problemu?

Co powoduje wrażliwość zębów?

Nieprzyjemny ból pojawia się, gdy je się i pije coś gorącego lub zimnego, słodkiego lub kwaśnego, lub gdy zimny powiew powietrza dostaje się do jamy ustnej. Nie jest to przyjemne uczucie, a z czasem jest coraz bardziej dokuczliwe. Na pewno nie wolno lekceważyć takich oznak i warto szybko podjąć odpowiednie działania. Wrażliwe zęby powstają, gdy zostaje odsłonięta warstwa zęba w przypadku starcia się warstwy szkliwa. Rozciąga się od wierzchołka korzenia do korony. Przez zębinę przechodzą bardzo małe kanały, które są połączone z nerwami. Jeśli te kanały zębowe są odsłonięte, czy to z powodu kurczenia się dziąseł lub startego szkliwa, nerwy mogą zostać łatwiej podrażnione, a wahania temperatury, bodźce chemiczne lub mechaniczne są rejestrowane jako ból. Co na wrażliwe zęby może pomóc?

Czy jest możliwość, aby zapobiec tej dolegliwości? Oczywiście zawsze należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Wrażliwe zęby mogą być wynikiem zbyt mocnego szczotkowania zębów lub niewłaściwej techniki szczotkowania. Jeśli do higieny jest używana szczoteczka ze zbyt twardym włosiem, szkliwo może zostać naruszone i z czasem odsłaniają się szyjki zębowe. Również zgrzytanie zębów może uszkodzić szkliwo. Inną możliwą przyczyną jest zapalenie dziąseł. Powoduje ono, że tkanka dziąseł odsuwa się od zęba, uwalniając wrażliwe obszary. Również ze względu na wiek może dojść do spadku dziąseł.

Nadwrażliwość zębów – jak ją zwalczyć?

Na pewno lepiej zapobiegać niż leczyć, ale nie zawsze jest to wykonalne. Co na wrażliwe zęby będzie najlepsze? Ważne jest, aby zawsze dokładnie i starannie myć zęby. Nie wolno zbyt mocno naciskać zębów podczas mycia i trzeba używać szczoteczki z miękkim włosiem. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia nazębnego. W gabinetach dentystycznych można zamówić czyszczenie i piaskowanie. Warto także wykonać fluoryzację, która powoduje, że osad na zębach pojawia się znacznie wolniej. Dobrze jest zapytać się stomatologa, jak prawidłowo czyścić zęby. Można takie informacje znaleźć także w Internecie. Oczywiście prawidłowa technika to nie wszystko. Liczy się także czas szczotkowania i regularność. Zęby powinny być myte minimum dwa razy dziennie. Dobrze jest nie jeść pomiędzy posiłkami, a najlepiej unikać słodkich napojów i niezdrowych przekąsek. Jeśli przyczyną wrażliwych zębów jest zapalenie dziąseł, to musi zostać ono natychmiast wyleczone. Czasami jest to wyłącznie leczenie polegające na usunięciu kamienia i użyciu środków farmakologicznych. Jeśli zapalenie jest zaawansowane i uszkodziło korzeń zęba, to czasami konieczna jest interwencja chirurga stomatologa. Jednak takie sytuacje zdarzają się jedynie w przypadku, gdy pacjent zaniedba higienę jamy ustnej i nie będzie regularnie umawiać się na wizyty do lekarza.

Pasty na wrażliwe zęby

Wiadomo już, co na wrażliwe zęby może pomóc i jest to oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto jednak także wspomóc leczenie wyborem odpowiednich past do zębów. Do wyboru są specjalne produkty przeznaczone do wrażliwych zębów. Ich receptura została opracowana tak, aby podczas mycia nie był odczuwany żaden ból, a podczas szczotkowania drobne kanały zębowe się zamykały. Wśród aktywnych składników takich past znajdują się stront, wapń, fluorek aminy czy arginina. Dzięki tym substancjom czynnym można skutecznie zwalczyć wrażliwość zębów i uniknąć przykrych dolegliwości podczas jedzenia i picia. Warto także sięgnąć po ekologiczne pasty do zębów, które zawierają naturalne składniki oraz są wolne od szkodliwych sztucznych aromatów.

Co na wrażliwe zęby oprócz pasty może pomóc? W aptekach i sklepach zielarskich jest wiele produktów, które pomagają zwalczać wrażliwość zębów. Są to specjalne żele, które można używać zamiast pasty do zębów. Zawierają one wyciągi roślinne, które niwelują nadwrażliwość, a dodatkowo zapobiegają otwieraniu się kanalików zębowych i opadaniu dziąseł. Często w tego typu produktach znajdują się składniki na bazie krzemionki, która w odpowiedni sposób usuwa płytkę nazębną, a przy okazji nie narusza szkliwa. Ekstrakty roślinne zapobiegają także krwawieniu dziąseł i pomagają zachować naturalną równowagę flory jamy ustnej. Dobrze jest wybierać produkty, które nie zawierają substancji pieniących i powierzchniowo czynnych. W takich żelach czy pastach nie powinny być także syntetyczne aromaty, konserwanty czy barwniki. Wszystkie one mogą uszkadzać szkliwo, co w konsekwencji po pewnym czasie może doprowadzić do wrażliwych zębów.