Jak wybielić martwe zęby?
Kategorie:

Jak wybielić martwe zęby?

Zdrowe zęby posiadają żywą miazgę, dzięki czemu utrzymują je w kolorze białym. Niestety, kiedy jesteśmy zmuszeni do zabiegu leczenia kanałowego, obumarty ząb zaczyna czernieć po jakimś czasie. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest wybielanie martwych zębów. Dokonać możemy tego w większości gabinetów stomatologicznych.

Wybielanie zębów martwych – jak wygląda?

Wybielanie wewnątrzkomórkowe jest metodą wybielania zębów martwych, która polega przede wszystkim na otwarciu, a następnie na opracowaniu komory zęba. Aby nie dopuścić do wniknięcia w kierunku kanału preparatu wybielającego, na samym początku zabiegu szczelnie zabezpiecza się korzeń martwego zęba. W tym celu używa się dwóch wypełnień:

  • cementowego
  • kompozytowego.

W dalszej kolejności wewnątrz komory wkłada się preparat służący do wybielania. Jednocześnie otwór zamykany jest za pomocą tymczasowego opatrunku. Należy pamiętać, iż wybielający środek będzie poddawany kilkukrotnej wymianie. Cały ten proces dzieje się do momentu uzyskania wymaganego efektu. Stomatolog decyduje wtedy o natychmiastowym zakończeniu działań i o zabezpieczeniu zęba odpowiednim wypełnieniem.

Jeśli chcemy się upewnić, jak wybielić martwe zęby, warto skonsultować się z lekarzem. Aczkolwiek do dyspozycji mamy kilka rozwiązań w tej kwestii. Jednymi z nich są stopniowe oraz intensywne metody rozjaśniania zębów obumarłych.

Kolejną metodą wybielania obumarłych zębów jest leczenie protetyczne. Z definicji wynika, iż jest to odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzowych i estetycznych zębów. Ten sposób leczenia zębów jest doskonałą alternatywą dla wybielania wewnętrznego. W znacznym stopniu gwarantuje komfort stosowania, a także zachowanie całkowitej funkcjonalności jamy ustnej oraz niemniej ważny piękny wygląd. Najbardziej znane w tego typu zabiegach są licówki oraz korony zębowe. O ile leczenie kanałowe jest dosyć skuteczne, o tyle istnieje ryzyko złamania się zębów w następstwie tego zabiegu. Zęby są znacznie słabsze, kiedy są już obumarłe. Z tego też powodu dentyści polecają wcześniej wspomniane licówki oraz korony zębowe. Dzięki leczeniu protetycznemu, uzębienie zostaje wzmocnione na wiele lat.

Wybielanie martwego zęba – ile wizyt potrzeba?

Zdecydowanie innego podejścia w kwestii wybielania potrzebują przebarwione zęby martwe, a innego zdrowe zęby. Jak wybielić martwe zęby w szybkim tempie? W tym przypadku należy do sprawy podejść indywidualnie. Dlatego też liczba wizyt u lekarza jest uzależniona od wcześniejszych konsultacji. Jedno czego możemy być pewni to to, że na jednej wizycie się nie skończy. Cały proces wygląda w ten sposób, iż jest ustalana konsultacja, następnie przygotowanie zęba i finalnie zabieg właściwy. Nie możemy zapominać także o wizytach kontrolnych.

Wybielanie zęba martwego – przeciwwskazania

Zabiegu wybielania martwego zęba nie można wykonać, jeśli mamy do czynienia u pacjenta ze stanem zapalnym dziąseł. Należy także upewnić się przed zabiegiem, że pacjent nie ma alergii na składniki substancji wybielających. Wtedy tez należy podjąć decyzje, jak wybielić martwe zęby?